Montaż pomp ciepła Lublin

Wykorzystanie pompy ciepła Lublindo ogrzewania budynku różni się zasadniczo od ogrzewania konwencjonalnego na paliwo stale takie jak gaz, węgiel lub biomasa. Kotły kondensacyjne lub zasypowe wytwarzają duże ilości ciepła w krótkim czasie. Dodatkowo to ciepło jest o wysokim parametrze czyli wysokiej temperaturze. Zrozumienie działania pompy ciepła to podstawa dobrego wyboru które musi dokonać potencjalny inwestor najlepiej już na etapie projektowania budynku.

Główna różnica to temperatura czynnika grzewczego. Pompy ciepła są niskotemperaturowe, tz że wytworzone ciepło ma temperaturę w okolicach 35 C. Oczywiście może wytworzyć również wodę o temperaturze 60C jest wtedy jej wydajność spada. Taka ilość ciepła powoduje że należy wykonać ogrzewanie płaszczyznowe, czyli najlepiej ogrzewanie podłogowe. Działa ono najlepiej właśnie w przypadku niskich temperatur na zasileniu. Natomiast gorzej jeśli woda jest już powyżej 35C. Sama to powoduje że jeśli w budynku nie chcemy mieć grzejników co wygląda bardzo estetycznie i praktycznie to polecane są pompy ciepła a nie kotły gazowe. Im temperatura zasilenia ma być niższa to skuteczność wytwarzania ciepła wzrasta i efekt ekonomiczny staje się większy. Montowanie pompy ciepła Lublin to oczywiście obowiązek dla nowoczesnych budynków które chcą się wyróżnić swoją bryłą i niekonwencjonalnym wyglądem. Decydując się na budowę w Lublinie warto wybrać firmę Ekosan Instal sp. Z o.o. która posiada certyfikat F-gaz uprawniający do posługiwania się gazami cieplarnianymi które są obecne w każdej pompie ciepła jak również w klimatyzacji. Obowiązkiem jest również całość instalacji uzupełnić w system wentylacji mechanicznej czyli rekuperację która sprawi że dom będzie w klasie niskoenergetycznej lub nawet pasywnej, oraz spełni wymogi nowego budownictwa aby dom był wyposażony w odnawialne źródła energii.

Jeśli chodzi ko koszt wykonania instalacji grzewczej opartej na pompie ciepła w porównaniu z centralnym ogrzewaniem wykorzystującym kocioł kondensacyjny, można powiedzieć że koszty inwestycyjne są podobne. Oczywiście sam zakup powietrznej pompy ciepła jest wyższy o ok 10 tyś zł, co zniechęca już na samym początku w taką inwestycję jednak koszty których unikniemy decydując się na ogrzewanie gazowe są podobne. Jeśli już na etapie projektowania domu jednorodzinnego założymy że budynek będziemy ogrzewać pompą ciepła to:

- nie musimy występować do zakładu gazowego o warunki przyłączenia do sieci

- odchodzi budowa kominów spalinowych, to spory koszt ponieważ sam zakup komina to ok 2 tyś zł, takie same koszty to jest wymurowanie i otynkowanie jego, dodatkowo nad dachu odchodzą odróbki blacharskie i dodatkowo odbiory kominiarskie, w sumie odchodzi nam ok 5 tyś zł na jednym tylko kominie

- kolejny wydatek to wykonanie przyłącza gazowego oraz instalacji gazowej, Zakładając najlepsza sytuacje że siec gazowa jest w naszej działce to wybudowanie przyłącza to ok 2 tyś zł, ziemna instalacja gazowa to 2 tyś zł oraz instalacja wewnętrza to ok 1 tyś zł. I mamy kolejne 5 tyś zł których nie musimy wydać jeśli chcemy zamontować pompę ciepła.

Jak widać wyższe koszty zakupu pompy ciepła rekompensują się na braku komina oraz przyłącza gazowego. Podsumowują dwa sposoby wytwarzania ciepła dla budynku do celów grzewczych i centralnej wody użytkowej to koszt wykonania kompletnej instalacji grzewczej jest porównywalny, ale w przypadku pompy ciepła powietrznej jest on łatwiejszy bo wymaga mniej etapów.